Czym jest Beta Karoten?

  Czym jest Beta Karoten? To prowitamina ? substancja, jaką dostarcza pożywienie bądź inne, dodatkowe suplementy diety. W wątrobie beta karoten podlega pewnym przemianom i przechodzi w postać witaminy A ? jest to jednak proces zdecydowanie odmienny od przyjmowania czystej witaminy A. Nie jest to szkodliwe ? nasze ciało tworzy sobie bowiem dokładnie tyle witaminy A, ile jest mu potrzebne.

  Co jednak, jeżeli w naszym organizmie będzie za dużo witaminy A? W takiej sytuacji:

  1. Skóra delikatnych stref (dłonie oraz stopy) może ulec zżółknięciu
  2. Jak się tego pozbyć? Nie jest to szczególnie trudne ? wystarczy na okres 3 dni po prostu odłożyć na bok składniki zawierających witaminę A

  Zażywanie samej witaminy A jest dla nas zdecydowanie bardziej niebezpieczne. O ile bowiem witaminę można przedawkować, o tyle w przypadku beta karotenu nie jest to możliwe. Gdyby było go bowiem za dużo, wówczas jego nadmiar jest bardzo szybko usuwany wraz z kałem.

  Przyjmowanie beta karotenu winno być również łączone z suplementacją cynku. To pierwiastek, który w ogóle umożliwia przyswajanie tej prowitaminy. W przypadku znacznych niedoborów nie miałoby to żadnego sensu.

  Po co zażywać beta karoten?

  – z powodu jego korzystnego wpływu na układ krążenia

  – umożliwia on swobodny przepływ witamin oraz minerałów

  – niweluje ryzyko powstania zakrzepów krwi i zdecydowanie polepsza jakość transportu

  – korzystnie wpływa na zmysł wzroku, dlatego powinny go spożywać wszystkie osoby mające problemy z oczami

  – poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego (immunologicznego)

  – to świetny antyoksydant ? zwalczając wolne rodniki, przyczynia się tym samym do spowolnienia procesu starzenia. Możesz zatem zażywać nie tylko dla zdrowia, ale również z powodu urody

  Beta karoten jest szczególnie polecany tym osobom, nad którymi wisi duże ryzyko chorób sercowo-naczyniowych bądź takim, które w swojej historii choroby mają już przebyty uraz mózgu. Beta karoten sprawia, że nie tylko jesteśmy zdecydowanie bardziej zdrowi, ale również cieszymy się lepszym samopoczuciem.