Czym jest kreatyna

W sporcie wyczynowym jest tylko jedna, dozwolona substancja, którą mogą stosować sportowcy ? jest to kreatyna. To dzięki niej mięśnie są bardziej wytrzymałe i mogą znosić zdecydowanie wyższe obciążenia. Kreatyna sprawia, że mięśnie magazynują grupy fosfatowe, niezwykle bogate w energię.

Dlaczego kreatyna jest dozwolona?

– wszystko przez to, że fosforan kreatyny sam w sobie nie dostarcza energii, nie może być zatem traktowany jako dopalacz

– powoduje on reakcję, w wyniku której odbudowuje się poziom ATP ? sprawia, że w naszym ciele utrzymuje się odpowiedni poziom energetyczny wystarczający na dłuższe ćwiczenia o większej intensywności

– kreatyna bardzo mocno wpływa na to, jak będą przebiegać ćwiczenia o wysokiej dynamice oraz sile. Podnosi zawartość suchej masy mięśniowej.

Stosowanie kreatyny zdecydowanie ułatwia ?dojście do siebie? po intensywnym i wyczerpującym treningu. Nawet profesjonaliści twierdzą, że nie jest to zwykły wspomagacz, ale substancja pozwalająca na bardziej efektywny, zdrowy trening. Sportowcy mniej odczuwają zmęczenie i mogą zdecydowanie szybciej rozwijać się w interesującej dla siebie dziedzinie.

Osoby uprawiające bardzo intensywny sport mają o wiele większe potrzeby niż te, które na co dzień mają umiarkowaną aktywność fizyczną. Dlatego też muszą uzupełniać pewne niedobory przy pomocy kreatyny. Wystarczy, że przez tydzień będą one spożywać około 10-20 gram, a ich mięśnie uzyskają maksymalny poziom nasycenia.

Jakie są zasady stosowania kreatyny?

– przede wszystkim ? kreatynę przyjmujemy przed treningiem

– zgodnie z zaleceniami niektórych naukowców oraz trenerów można przyjmować ją nie tylko przed, ale również po treningu, by przywrócić zapasy energii

Dzięki kreatynie rozrasta się tkanka mięśniowa. Co więcej, to właśnie ona wpływa na to, jakie są zasoby glutaminy w mięśniach. Glutamina z kolei stymuluje syntezę białek ? im jej zatem więcej, tym piękniej rozbudowuje się nasza muskulatura pod wpływem ćwiczeń fizycznych. Zbyt mały poziom energii sprawia, że zaczyna tworzyć się amoniak.

Dodaj komentarz