Dobra odżywka dla kogo?

    Pierwszą zasadą treningu jest dorzeźbianie mięśni. Dobrą rzeźbę dla kulturystyki uzyskać można poprzez wysokiej intensywności treningi. Do utrzymania masy mięśniowej konieczne jest nie rzadziej niż co drugi lub co trzeci trening zmniejszyć tempo treningu i zwiększyć obciążenie. Wtedy trzeba wykonywać po 6-8 powtórzeń w serii i zastosować 2-4 minutowe przerwy odpoczynkowe pomiędzy seriami. Warto również ograniczyć ćwiczenia aerobowe, gdyż nadmiar ćwiczeń aerobowych zahamuje jedynie przyrosty masy mięśniowej. Trening aerobowy warto wykonywać tylko w dni wolne od treningu siłowego i nie dłużej niż 45 minut. Warto także poświęcić czas na napinanie mięśni po treningu. Intensywne napinanie mięśni pod różnymi kątami sprawi już po kilku dniach, że gęstość umięśnienia wyraźnie się poprawi. Kulturystyka wymaga, aby mięśnie były dobrze widoczne co można osiągnąć przez ograniczenie spożycia kalorii. Dla kulturysty najlepiej jest przyjąć system zmiennego spożycia kalorii, kiedy jednego dnia spożywa tyle ile potrzeba do podtrzymania masy, drugiego 25 % mniej, następnego jeszcze mniej itd. Obniżenie spożycia kalorii najszybciej można osiągnąć poprzez redukcję spożycia tłuszczów. Popularne odżywki białkowe zawierają takie substancje jak serwatka, kazeina, albumina czy izolat białka sojowego. Z kolei serwatka pochodzi z mleka. Pod względem metody filtracji rozróżniamy koncentrat( 70g-80g białka w 100g proszku, niska cena, według użytkowników najsmaczniejsze), izolat(cechy: szybki czas wchłaniania, wysoka przyswajalność, zazwyczaj wolny od laktozy), hydrolizat(najszybszy czas wchłaniania, wysoka cena).

    Wybór zależy od celu, który chcemy osiągnąć, od możliwości finansowych czy wieku osoby chcącej korzystać z odżywki. Odżywka białkowa jest konieczna przy budowaniu masy mięśniowej jak i spalaniu tkanki tłuszczowej. Wybór odżywki białkowej zależy od jej przeznaczenia. Odżywka białkowa jest potrzebna, gdy proteiny są potrzebne w okresie okołotreningowym, jak i przed snem, następnie takie, które odbuduje twoje mięśnie od razu po treningu, taka, która ma chronić masę mięśniową podczas snu lub taki, który jest potrzebny do diety redukcyjnej.

    Dobra odżywka bez względu na składniki jest potrzebna zawodnikom lub ćwiczącym dla siebie świadomym swojego ciała i znający swoje cele i potrzeby. Co do zasady po odżywki powinny sięgnąć osoby, których dieta jest niekompletna. Poza tym po odżywkę powinno się sięgać w ostateczności. W przypadku diety dobrze zbilansowanej nie ma sensu sięgać po dodatkowe odżywki, gdyż wszystkie składniki dostarczamy z pożywieniem. Odżywka białkowa nie jest preparatem na masę czy rzeźbę. Ten preparat ma tylko uzupełniać braki w diecie. Odżywki białkowe są kierowane do osób trenujących sporty siłowe oraz wytrzymałościowe. Nad kupnem odżywki białkowej należy się zastanowić, kiedy nie dostarczamy odpowiedniej ilości białka z posiłków lub w sytuacji, gdy ważne jest dla nas bardzo szybkie dostarczenie aminokwasów. Warto pamiętać, że zarówno białko jak i inne suplementy nie będą trenowały za nas i są tylko ewentualnym uzupełnieniem treningu, gdy brak nam pewnych składników odżywczych w diecie.