Domowe dobre odżywki?

    Kiedyś kulturystyka i zdrowie były równoznaczne. Dlatego też warto wzbogacić dietę i trening w koktajle, nawet te domowej roboty. Koktajle takie mogą nawet zastąpić posiłek. Koktajle warto pić po treningu. Po zakończeniu treningu do pół godziny trzeba wypić odżywkę węglowodanową lub zjeść posiłek bogaty w węglowodany złożone. Do budowania mięśni poza białkiem potrzebne są produkty bogate w węglowodany. Z czasem należy wzbogacić dietę i treningi odżywkami, które są traktowane jako uzupełnienie posiłków. Koktajle można zrobić samemu. Składnikami takich koktajli mogą być płatki owsiane, mleko, jogurt naturalny, twaróg półtłusty, owoce(jak jabłka, banany, truskawki, maliny), mleko w proszku odtłuszczone, kakao, miód, jajko kurze(białko), maślanka. Z lubianych przez siebie składników zawsze można stworzyć smaczny i pożywny koktajl, który można spożyć zamiast posiłku, po treningu, między posiłkami, na masę i siłę, na rzeźbę. Odżywki tego typu to legalne substancje, które wspomagają wzmacnianie i budowanie mięśni. Odżywki tego typu odpowiednio zbilansowane i dawkowane mogą mieć istotny wpływ na wyrzeźbienie wymarzonej sylwetki.

    Odżywki w rzeczywistości są tylko dodatkiem do odpowiedniego treningu i właściwej diety. Dlatego też przed szukaniem przepisów na odżywki i eksperymentowanie ze składnikami do odżywek należy najpierw regularnie zacząć ćwiczyć. Dopiero połączenie tych czynników pomoże w osiągnięciu celu, czyli umięśnionej i wyrzeźbionej sylwetki. Odżywki białkowe to obowiązkowy element diety każdego sportowca. Z kolei odżywki na masę są niezbędne przy pracy nad przyrostem masy mięśniowej.

    Dieta każdego kulturysty obejmuje białko, które umożliwia szybki przyrost masy mięśniowej. Kulturystyka wiąże się z przewagą białka pochodzenia zwierzęcego(znany powszechnie koncentrat WPC czy izolat WPI białka serwatki). Skład odżywki na masę powinien zawierać np. białka soi, serwatki i suplement glutaminowy, który jest ważny, gdyż przyśpiesza proces regeneracji. Przy wyborze odżywki białkowej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład i proporcję aminokwasów. Warto jest korzystać z odżywki białkowej z posiłkami i po treningu. Kulturystyka to przede wszystkim najpierw dieta, potem trening i dopiero odżywki. Wybór gotowych odżywek jest bogaty i każdy może znaleźć coś dla siebie. Można także poszperać w internecie lub literaturze i zacząć tworzyć własne, naturalne odżywki dobrane tylko dla siebie. Poza tym przed doborem odżywki dobrze jest poznać swój organizm i dostosować jej skład do zapotrzebowania organizmu.

    Należy też wziąć pod uwagę fakt, że rynek odżywek wciąż rośnie i prezentuje różne smaki, formy, dodatki odżywek. Niestety zdarza się, że zawierają one jednocześnie cukier, uwodornione tłuszcze, konserwanty, wypełniacze czy inne niepotrzebne dodatki. Jest to powód dla którego warto zainteresować się domowymi odżywkami wspomagającymi cykl. Warto zaopatrzyć się w polecane przez innych zawodników białko, które może stanowić bazę naszych domowych koktajli, odżywek czy batoników. Każdy z takich domowych wyrobów jest świetnym pomysłem na posiłek przed i po treningu. Na pewno wspomoże kształtowanie sylwetki i rzeźby.