Suplementacja w pigułce

    Świadomość stosowania i wiedza o odżywkach oraz suplementach diety rośnie z miesiąca na miesiąc. Zainteresowanie siłowniami i aktywnym treningiem stało się modne i dobrze postrzegane w środowiskach młodych ludzi. Każdy pragnie osiągać sukcesy w każdej dziedzinie z którą jest związany – nie jest inaczej w przypadku kulturystów i sportowców. Nic dziwnego, że nie tylko sam trening wzbudza wciąż zainteresowanie – ale także cała otoczka towarzysząca siłowni. Jedną z kluczowych spraw dla prawidłowego wykorzystania potencjału tkwiącego w ciele sportowca jest dieta i związane z nią dostarczanie organizmowi przydatnych substancji. Stąd właśnie wciąż powtarzane i bez przerwy prowadzone dyskusje o suplementacji diety.

    Mimo tej rosnącej świadomości wciąż można spotkać się z opiniami, że odżywki dla sportowców to substancje nielegalne. Kojarzone jeszcze z anabolikami nie cieszą się zaufaniem wszystkich kulturystów. Ale jest to pogląd całkowicie niesłuszny. Jak wspomniano wcześniej – newralgicznym punktem owocnego treningu jest utrzymanie zbalansowanej diety. W jej prawidłowym przebiegu pomagają właśnie wszelkiego rodzaju suplementy. Ich zadaniem nie jest żadne magiczne działanie na mięśnie ale najzwyklejsze w świecie uzupełnianie deficytów kluczowych substancji odżywczych. Wyróżnić możemy kilka rodzajów odżywek – odżywki oparte na węglowodanach czyli tak zwane odżywki energetyczne, odżywki węglowodanowo-białkowe oraz wysokobiałkowe i odżywki o działaniu redukcyjnym. Ich zadaniem jest dostarczenie głównie składników budulcowych dla mięśni oraz zapewnienie intensywnie trenującemu kulturyście wystarczającej ilości energii do ćwiczeń. Z kolei tak zwane suplementy diety bazują na substancjach mineralnych i witaminach, które niezbędne są do prawidłowego działania organizmu i wszystkich procesów w nim zachodzących. I one mogą być podzielone na kilka rodzajów. Wyróżniamy suplementy energetyczne, budulcowe, mineralno-witaminowe oraz suplementy wspomagające spalanie tłuszczu. Przyjmowane są jak większość witamin – pod postacią kapsułek lub tabletek. Niedobory wszelkiego rodzaju mikroelementów mogą zaburzać zdrową pracę organizmu u każdego człowieka, ale dla sportowca ich deficyty mogą być powodem braku wyników.

    Nie istnieją żadne poważne powody dla których powinno krytykować suplementy diety. Ich używanie nie niesie za sobą większych kontrowersji etycznych czy prawnych. Jedynie pamiętać trzeba, że najlepiej skonsultować ich używanie ze specjalistą lub lekarzem. Nie tylko z powodów zdrowotnych ale także dla optymalnego wykorzystania ich dobrodziejstw w procesie treningu. Źle dobrane odżywki czy suplementy nie będą przynosiły pożądanych efektów i ich używanie stanie się wtedy niepotrzebnym marnotrawstwem czasu i pieniędzy. Za to dobrze dobrane preparaty w połączeniu z samozaparciem i optymalną dietą staną się doskonałym sposobem na wspomaganie aktywnego trybu życia i czerpania z niego nie tylko satysfakcji ale i wymiernych efektów. A przecie właśnie o tym marzy każdy bywalec siłowni – o silnym, zdrowym i pięknym ciele prawdziwego herosa.