Kiedy i ile jeść białka?

    Każda osoba, która regularnie trenuje na siłowni, na pewno niejednokrotnie słyszała o białku, które stanowi odżywkę. Jest to bardzo popularna forma wspomagania treningu, z której korzystają nie tylko osoby początkujące, ale również średnio i bardziej zaawansowane. Niektórzy o odżywkach białkowych wiedzą praktycznie wszystko. Istotnie, odpowiednie spożywanie tego elementu diety sportowca może naprawdę pomóc osiągnąć jeszcze lepsze efekty treningowe. Kłopot jest jednak taki, że mnóstwo ćwiczących – szczególnie na początku swojej przygody z trenowaniem na siłowni – dokładnie nie wie, jak i ile jeść białka. To duży kłopot, ponieważ niewłaściwe dawki wcale nie pomogą, a mogą nawet zaszkodzić. Oczywiście, skutki nie będą jakieś bardzo opłakane, ponieważ przedawkowanie białka nie jest szczególnie niebezpieczne, ale i tak należy się wystrzegać takiej sytuacji. W związku z tym, warto od razu posiąść konkretną wiedzę na ten temat, aby potem nie popełnić błędów w tym właśnie aspekcie. Najgorzej jest korzystać z rad innych, którzy także dokładnie nie wiedzą, jakie są poprawne dawki spożywania białka. Taka sytuacja często ma miejsce, co oczywiście też nie prowadzi do zamierzonych skutków. Odpowiednie stosowanie biała powinno zaś przynieść określone skutki w przyszłości. W obecnych czasach każdy profesjonalny sportowiec doskonale wie, jaką rolę pełni białko i jakie może dawać korzyści. Jeśli Wy też chcecie zaznajomić się bardziej z tą tematyką, to zapraszamy do lektury.
    Kluczowe w całym aspekcie jest to, ile należy spożywać białka. Przyjmuje się, że od 1.80 g do 2.40 g. Te wartości trzeba jednak odnieść do każdego kilograma masy. Wszystko dotyczy osób, które na co dzień zajmują się dyscyplinami siłowymi i wytrzymałościowymi. Co zrobić, aby oszacować dokładną ilość?  Po pierwsze, musicie się dokładnie zważyć. Potem trzeba tylko obliczyć proste równanie i już będziecie wiedzieć, jaką wartość białka możecie spożyć. Nie należy jej przekraczać, ponieważ to nie sprawi, że staniecie się znacznie bardziej umięśnieni. Nadmiar zostanie i tak wydalony z organizmu, a Was tylko narazi na niepotrzebne kłopoty gastryczne. Ważne jest również to, jak często przyjmować białko. Kluczowe w tym aspekcie jest prawidłowe rozplanowanie posiłków. Najlepiej, jeśli będziecie jedli je co około dwie godziny. Wtedy przyjmowane białka mają szanse najbardziej optymalnie wchłonąć się do organizmu.
    Musicie też pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Same odżywki to nie wszystko. Możecie zaopatrzyć się  najlepsze produkty od najbardziej renomowanych sklepów i dostawców. Możecie też doskonale wiedzieć, co, kiedy i jak brać. Jeśli jednak nie dołożycie do tego odpowiedniego planu treningowego, to i tak wszystko pójdzie na marne. Wiele osób uważa, że dobre odżywki załatwią za nich sprawę i dzięki nim nie będą musieli się zbytnio przemęczać na siłowni. Jest to bardzo błędny tok rozumowania. Najważniejsze jest poprawne wykonywanie ćwiczeń i systematyczność. Jeśli będziecie regularnie odwiedzać siłownię i dobrze robić konkretne zadania, to po określonym czasie efekty na pewno przyjdą. Odżywki w głównej mierze są po to, aby je wzmocnić i przyspieszyć wszelkie związane z tym procesy. Na pewno nie jest jednak tak, że załatwią za Was całą sprawę. Tak samo jest oczywiście w przypadku białka. To naprawdę dobra odżywka, ale nie daje gwarancji osiągnięcia określonych celów. Przede wszystkim, ten aspekt zależy od Was samych i motywacji do ćwiczeń, którą w sobie macie.  Jeśli jej Wam nie zabraknie, to dobrze spożywane odżywki pomogą Wam w osiągnięciu zamierzonych celów.