Prawidłowa dieta a jej suplementowanie

  Osoby aktywne, stawiające na ruch i sport wiedzą, jak istotna jest prawidłowa, codzienna dieta. Podczas uprawiania sportów duża ilość składników odżywczych jest wykorzystywana do budowania włókien mięśniowych, do uwalniania energii oraz hamowania procesów katabolicznych. W przypadku zawodowych sportowców nie tylko odpowiednia dieta jest konieczna – uzasadnione jest również suplementowanie diety.

  Codziennie nasz organizm zużywa wiele energii – potrzebujemy jej nie tylko do poruszania się, ale przede wszystkim do przeprowadzania wewnątrzkomórkowych procesów zachodzących w naszym organizmie. Osoby aktywne potrzebują znacznie więcej produktów dostarczających składniki zmieniane na energię. Czy jednak codzienna dieta może uwzględniać tyle węglowodanów?

  Układaniem odpowiedniej diety dla osób aktywnych, jak również osób potrzebujących indywidualnego planu żywienia zajmują się dietetycy. Wspomagają oni swoimi radami zarówno profesjonalnych sportowców, jak i osoby chore czy zdeterminowane do zrzucenia zbędnych kilogramów. Poza klasycznymi dietami opartymi na konkretnych składnikach oferują oni również możliwość wykorzystania suplementów diety, które dostarczają dodatkowych składników odżywczych, nie zaburzając przy tym jednocześnie planu diety.

  Suplementy diety to produkty tworzone na potrzeby sportowców, ale również osób pragnących dodatkowo wspomagać swój organizm. Wielokrotnie suplementy diety zalecane są osobom chorym, kobietom w ciąży oraz w czasie połogu. Zazwyczaj są to proste zestawy witaminowe, jednak również specjalistyczne mieszanki zawierające w sobie białko, węglowodany oraz inne niezbędne do życia składniki. Suplementy diety znaleźć można przede wszystkim w aptekach, ale również sklepach spożywczych. Specjalistyczne suplementy dedykowane sportowcom dostępne są w sklepach dla sportowców.

  W jakich sytuacjach zalecane jest suplementowanie diety?

  Jak wspomniano wcześniej, suplementy zalecane są w sytuacjach wyczerpania organizmu. Sytuacja ta może być skutkiem długotrwałej choroby, ciąży czy też uprawiania męczących dyscyplin sportowych. Suplementowanie diety jest zalecane sportowcom kiedy pragną oni budować masę oraz rzeźbę ciała. Podczas zwiększonego wysiłku fizycznego klasyczna dieta może okazać się w ich przypadku niewystarczająca – nadmierne wykorzystywanie substancji zawartych w organizmie może doprowadzić do sytuacji, w których organizm zacznie pobierać energię z białek. Wtedy też masa mięśniowa ubożeje, a sportowiec osiąga efekt przeciwny do zamierzonego.

  Jakie suplementy zalecane są w takich sytuacjach? Poza klasycznymi zestawami witaminowymi możliwe jest przyjmowanie odżywek białkowych, węglowodanowych lub mieszanych, w zależności od potrzeb. W sklepach sportowych możliwe jest również otrzymanie specjalistycznych produktów zawierających glutaminę, kreatynę czy inne związki konieczne do budowania masy mięśniowej. Wiele z dostępnych produktów dodatkowo zawiera substancje wzmacniające chrząstki i stawy – te produkty zalecane są osobom chorym i starszym, dla wzmocnienia szkieletu. W sklepach sportowych dostępne są również napoje izotoniczne oraz liczne batony energetyczne.