Jak skutecznie gasić pragnienie?

  O tym, jak ważne jest uzupełnianie płynów w naszym organizmie przekonują lekarze, specjaliści od żywienia, technolodzy żywności. Nasz organizm składa się około 70% z wody, dlatego też konieczne jest kontrolowanie, czy nasz organizm jest odpowiednio nawodniony. Woda stanowi produkt niezbędny do licznych procesów zachodzących w naszym organizmie. Do najważniejszych zaliczamy wewnątrzkomórkowy proces tworzenia energii, ale również prawidłowe działania narządów wewnętrznych. Woda jest również konieczna do chłodzenia naszego ciała w sytuacjach podwyższonej temperatury, jak również w chwilach wysiłku fizycznego. Woda pod postacią potu pozwala na wydalanie z naszego organizmu substancje toksyczne. To tak samo jak w przypadku moczu – wraz z moczem wydalany jest mocznik, związki azotu i inne toksyczne związki. Jedyny z podstawowych zadań wody to oczywiście również gaszenie pragnienia oraz nawilżanie organizmu od środka.

  Jakie napoje wybierać?

  Wybór odpowiedniego napoju do nawodniania organizmu nie jest prosty – do wyboru mamy wiele produktów o zróżnicowanych parametrach. Najczęściej sięgamy po wodę mineralną, która nasycona jest różnorodnymi związkami mineralnymi. Tu jednak zaleca się ostrożność – nie każda woda jest tak samo bogata w związki mineralne jak inna. Warto czytać etykiety i wybierać te produkty, których nasycenie jest największe. Woda stanowi produkt neutralny dla naszego organizmu – nie posiada innych składników odżywczych, dlatego też może być przyjmowana praktycznie w nieograniczonych ilościach.

  Kolejnym produktem często wybieranym przez osoby aktywne do gaszenia pragnienia są soki owocowe. Tu jednak zaleca się czujność – soki owocowe są sycące, zawierają sód, węglowodany, witaminy, jednak są silnie słodzone. Ich nadmierne spożywanie może odbić się nie tylko na naszej wadze, ale przede wszystkim na stanie naszych zębów. Warto wybierać soki owocowe, które nie były dodatkowo dosładzane – takie informacje producenci umieszczają najczęściej na etykietach produktu.

  Kolejnymi produktami, bez których nie wyobrażamy sobie dnia są kawa i herbata. Codziennie nie odmawiamy sobie kilku filiżanek tych napojów – są esencjonalne, pobudzają, pomagają w odprężeniu. Warto jednak pamiętać, iż nadmierne ilości kawy działają wyjaławiająco na nasz organizm. Kawa wypłukuje magnez, którego brak odczuwamy w postaci skurczów.

  Napoje izotoniczne – idealne dla każdego

  Z pewnością ciekawym rozwiązaniem dla osób poszukujących dobrego i skutecznego nawilżania i gaszenia pragnienia są napoje izotoniczne. Ich skład, bez względu na producenta, jest podobny. Najczęściej składają się one z wody, węglowodanów oraz potasu. Węglowodany pomagają dostarczyć dodatkowej energii, szczególnie w momencie silnego wysiłku fizycznego, a potas reguluje ilość elektrolitów w organizmie. Potas jest niezwykle istotnym związkiem – jego brak powoduje szybsze zaburzenia w poziomie wody w organizmie. Nawet jej niewielki spadek skutecznie zmniejsza możliwości organizmu. Izotoniki kupować można w formie gotowej lub w formie proszku do samodzielnego rozpuszczenia w wodzie.