Różne rodzaje odżywek

  Uprawianie aktywności fizycznej jest bardzo ważne, jednakże zbilansowana, zdrowa dieta jest również niezwykle istotnym czynnikiem. Obie te rzeczy powinny iść ze sobą w parze, jeżeli chcemy utrzymać dobrą kondycję fizyczną i zdrowie na długie lata. Niestety ? intensywnie uprawiając różnego rodzaju sporty tak naprawdę nie będziemy w stanie pozyskać ze zwykłego pożywienia odpowiedniej ilości składników, by zbudować upragnioną przez nas muskulaturę.

  Właśnie dlatego na rynku dostępna jest tak zwana żywność specjalna ? są to odżywki oraz suplementy, dostarczające wszystkich potrzebnych nam mikroelementów. Dzięki temu możliwe jest zaspokojenie wszystkich potrzeb osoby ćwiczącej. Można je podzielić na dwie główne grupy:

  – zamienników żywności, czyli odżywki

  – substancji uzupełniających codzienną dietę, czyli suplementy

  Odżywki stworzone są w oparciu o podstawowe substancje pokarmowe ? węglowodany, białka oraz tłuszcze. Najczęściej w odżywce znajdziemy wszystkie te składniki ustawione w odpowiedniej konfiguracji. Dodatkowo zawierają one witaminy i minerały.

  Odżywki:

  1. Dostępne są najczęściej w formie proszku, przy pomocy którego można przygotować koktajl; drugą popularną formą są batoniki lub energetyczne drinki
  2. Odżywki mają kilka różnych form: energetyczne, energetyczno-białkowe, wysokobiałkowe, redukcyjne, izotoniczne

  Z kolei suplementy są mikroskładnikami żywności. Znajdziemy w nich pojedyncze witaminy i minerały, warunkujące zdrowie i dobry wygląd. W głównej mierze dostępne są jako pojedynczy składnik bądź kompozycja kilku witamin. Suplementy absolutnie nie powinny zastępować innych składników pokarmowych ? mogą być co najwyżej dodatkiem do obecnej diety. Dostępne są w kapsułkach, tabletkach czy ampułkach do picia. Suplementy także mają różne rodzaje:

  – budulcowe ? wspomagające rozrastanie tkanek

  – energetyczne ? dodające witalności oraz energii, niwelujące uczucie zmęczenia

  • mineralno-witaminowe ? dostarczające organizmowi wszelakich niezbędnych witamin i minerałów, koniecznych do codziennego funkcjonowania