Czym jest kreatyna

    Odżywki mają kilka różnych, głównych rodzajów. Warto jest zapoznać się z nimi wszystkimi, bowiem oddziałują one na nasz organizm w odmienny sposób, z innym natężeniem.

    Przede wszystkim mamy odżywki białkowe ? stosowane wyjątkowo często i z dużą chęcią przez sportowców każdego rodzaju. W ich składzie znajduje się ogromna ilość białka, wspomagające budowę najprawdziwszej i imponującej muskulatury. Każdy, kto prócz ćwiczeń jest również na diecie, powinien właśnie tych odżywek spróbować. Nie należy jednak zastępować białkowym proszkiem prawdziwego obiadu. Może być on dodatkiem do diety, jednakże absolutnie nie powinien stać się podstawą żywieniową sportowca.

    A może kreatyna?

    – również buduje mięśnie

    – działa stymulująco nie tylko na ich przyrost, ale również dodaje energii do działania

    – obecnie na rynku jest to najlepszy środek anaboliczny, pozwalający na spory przyrost suchej masy mięśniowej w wyjątkowo krótkim czasie

    – jest to odżywka idealna dla każdego ? czy to mającego już spore doświadczenie z kulturystyką, czy też stawiających w niej pierwsze kroki

    Jeszcze inne są odżywki węglowodanowe. Dostarczają nam węglowodanów, czyli składników energetycznych, dodających witalności i siły do dalszych treningów. Używa się ich podczas wysiłku po to, by zmaksymalizować swoje możliwości.

    Odżywki mogą być także mieszane, czyli zrobione zarówno z białek jak i aminokwasów, oddziałujące na nasze ciało w dwojaki sposób. Robi się je w odpowiednich proporcjach, w których stosunek białek do węglowodanów wynosi 1:4. Ciało wykorzystuje białka do tego, by zbudować masę mięśniową, a węglowodany po to, by dodać takowym mięśniom energii.

    A może aminokwasy?

    1. To związki organiczne, naturalnie występujące i stanowiące podstawowy składnik budulcowy
    2. Nie tylko tworzą mięśnie, ale także stanowią ich zabezpieczenie względem procesów rozpadu. Inaczej mówiąc, to właśnie dzięki aminokwasom możesz nie tylko zwiększyć swoja muskulaturę, ale również będziesz mniej cierpieć z powodu działania kwasu mlekowego.