Co się kryje za suplementami?

    Dieta kulturysty to sprawa wielu poważnych debat i rozmów na specjalistycznych stronach. Niejedna książka powstała na temat odżywiania i uzupełniania wszelkich niedoborów związanych z prowadzeniem intensywnego treningu siłowego. Jest w nich także mowa o suplementacji diety, czyli mówiąc prostu o dodatkowym wspomaganiu organizmu potrzebnymi substancjami. Powstałą w tym celu cała masa produktów skierowana do ludzi ćwiczących i rzeźbiących swoje ciało. Być może niektórzy kojarzą ją od razu ze sterydami czy innymi środkami dopingujący, ale sprawa wygląda dużo bardziej niewinnie.

    Ciało człowieka w wyniku dużego wysiłku traci i zużywa całe mnóstwo składników mineralnych i mikroelementów. Dlatego też każdy kulturysta powinien dbać o to by uniknąć ich deficytów. I tutaj z pomocą przychodzą właśnie suplementy diety. Prawidłowy metabolizm oraz zapewnienie ciału wszystkich niezbędnych substancji jest ważne dla każdego, ale w przypadku bardzo intensywnie trenujących sportowców ma to znacznie kluczowe dla zdrowia uraz uzyskiwania zadowalających wyników. Można więc porównać to do zażywania tabletek multiwitaminowych jakie czasami łykamy na co dzień lub podajemy dzieciom. Skutki zażywania suplementów nie mają absolutnie żadnych efektów podobnych do stosowania odżywek białkowych lub sterydów. Ich zadaniem jest zbilansowanie przyjmowanych środków odżywczych, uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów oraz innych składników potrzebnych do prawidłowej pracy organizmu. Suplementy diety nie są może konieczne w codziennym treningu ale zdecydowanie poleca się je każdemu bywalcowi siłowni.

    Uzupełnianie diety niektórymi mikro- i makroskładnikami bywa bardzo trudne i kosztowne. Suplementy diety w skoncentrowanej formie ułatwiają prowadzenie zdrowego treningu przy znacznie mniejszych kosztach związanych z jedzeniem i przy sporej oszczędności czasu. Nie można jednak zapomnieć o tym, że suplementy nie są żadnym magicznym wspomagaczem, który po zażyciu automatycznie poprawi wyniki i przyczyni się do wyrzeźbienia ciała godnego herosa. Pierwszą regułą w dobrym dzienniku kulturysty jest zawsze prawidłowa dieta – i tylko do niej warto dodać suplementy. Bez zbalansowanej i optymalnej kuchni nie ma co liczyć na dobre działanie takich substancji. Zatem najpierw wypada zająć się stworzeniem w sobie nawyku przyjmowania dobrego i prawidłowo skomponowanego jedzenia, które wspomóc można dodatkowo składnikami mineralnymi i mikroelementami z zewnątrz. Tylko takie priorytety dają sens całej idei suplementacji. Bez prawidłowego odżywiania wspomaganie diety dla kulturystów bywa jedynie stratą pieniędzy.

    Jednocześnie nie należy lekceważyć dobrodziejstw płynących z suplementów – nie przełożą się one bezpośrednio na uzyskiwane wyniki ale wspomogą koncentrację i regenerację mięśni. Przy forsującym treningu siłowym jest to sprawa bardzo ważna i nie można jej bagatelizować. Czy zatem suplementy diety są dobrym wyborem? Jak najbardziej jest to świetny prezent dla organizmu i szansa na lepsze wykorzystanie swoich możliwości – pod warunkiem, że zadbano o ważniejsze kwestie dotyczące żywienia w trakcie treningu.