Co zapewnia kreatyna?

    Kreatyna jest jednym z najsilniej działających suplementów diety przeznaczonych dla osób o działaniach nakierowanych na masę. Przy okazji określana bywa mianem najbezpieczniejszego spośród preparatów pomocnych w jej masy. W tym właśnie tkwi przyczyna ogromnej popularności tego suplementu. Kreatyna jest stosowana zarówno poprzez zawodowych sportowców, hobbystów, jak i sportowców-amatorów. Jaką pełni funkcję?
    Kreatyna to związek organiczny, znajdujący się przede wszystkim w tkance mięśniowej. Zbudowana jest ona z fragmentów białek, a jej podstawowym zadaniem jest gromadzenie w mięśniach dużych ilości energii gotowej do natychmiastowego uwolnienia. Zależność jest prosta: im wyższy poziom kreatywny w mięśniach, tym więcej energii do wykorzystania w nich drzemie.
    Suplementowanie kreatyny zwiększa zapasy kreatyny w mięśniach, wskutek czego umożliwia podejmowanie wysiłków o wyższej intensywności oraz przyspiesza procesy odnowy w stanach odpoczynku. Do czego prowadzi to w praktyce? Organizm jest zdolny do podejmowania większego wysiłku, dzięki czemu można wykonać większą liczbę powtórzeń. W efekcie końcowym powoduje to: przyrost beztłuszczowej masy ciała, przyrost siły, jak również wzrost wydolności fizycznej. Dzięki temu także wydajność treningowa jest znacznie wyższa.
    Przeprowadzone badania wskazały, że kreatyna dostarcza energii na początku treningu o maksymalnej intensywności. Kluczowe jest pierwszych kilkanaście sekund. Trenerzy personalni polecają ją wobec tego głównie osobom zajmującym się treningami krótkotrwałymi, ale bardzo intensywnymi. Przydatna jest także zaangażowanym w wysiłki powtarzalne, takie jak: kulturystyka, podnoszenie ciężarów, sporty walki, sprinty. Na wzrost możliwości podejmowania bardzo intensywnych wysiłków wpływa korzystnie krótkotrwałe przyjmowanie kreatyny. Włączenie jej jako wsparcia treningów na zasadzie długotrwałej podnosi efektywność treningu. Suplementacja kreatyną najlepsze efekty daje w połączeniu z treningiem oraz właściwą dietą.
    Kreatynę zaleca się przyjmować bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń. Wynika to z faktu, że preparaty kreatynowe zawierają zwykle również cukry i białka, które powodują wzrost poziomu insuliny, ta zaś zwiększa wchłanianie kreatyny przez mięśnie. Na rynku suplementów istnieje wiele postaci kreatyny. Są to preparaty proszkowe i musujące, ale także forma batonów, cukierków czy gum.
    Przy zażywaniu kreatyny należy obserwować reakcje organizmu. Wieloletnie badania pokazują, że głównym skutkiem ubocznym zażywania kreatyny może być nadmierny i niekontrolowany przyrost masy. Czasami występują także problemy żołądkowe, odwodnienie oraz problemy mięśniowe (mowa tu głównie o kurczach, jak i zwiększeniu podatności na kontuzje, naciągnięcia i nadwyrężenia). Jeszcze jakiś czas temu sugerowano, że suplementacja może obciążać nerki oraz przyczyniać się do problemów krążeniowych, badania jednak nie potwierdziły tego. Obserwacje badaczy pozwoliły zaś wysnuć wnioski, że kreatyna bywa pomocna w terapii osób z chorobami serca, urazami ortopedycznymi i dolegliwościami nerwowo-mięśniowymi.